Fotbalová demontáž. Pět poznámek k výhře Pardubic nad Plzní

Bylo by příliš násilné na tomhle výkonu pardubických fotbalistů hledat nějaké chyby a polemizovat s trenérem Jaroslavem Novotným, který na tiskovce po jasném triumfu 3:0 nad plzeňskou Viktorií prohlásil, že na trávníku „nebyl hráč, který by nesnesl přísnější měřítko“. Opravdu nebyl a díky tomu Pardubice potvrdily průběžnou sedmou příčku v tabulce. Tak jen několik poznámek k zápasu pohledem magazínu PKSMAG.

1. Velká pochvala náleží gólmanu Jiřímu Letáčkovi, který se po jednozápasovém výpadku zaviněném zraněním vrátil do brány. Výtečných zákroků ve vápně předvedl vícero, Plzeň jej dokázala překonat jen z ofsajdu. Ve 13. minutě Letáček dobře vykryl prostor proti Ondráškovi při výpadu hostí z levé strany; vzápětí si perfektně poradil s hlavičkou Viktoriána Havla po rohovém kopu.
Nejlepší reflex však předvedl až mnohem později, v 78. minutě. To hlavičkoval Šulc — balon se prudce odrazil o zem a brankář jej v obtížné pozici pohotově vytěsnil nad břevno. Aby toho nebylo málo, zlikvidoval chvíli poté i střelu Mihálika z brejku. Ta ovšem nebyla nijak zvlášť umístěná, takže to měl jednodušší.

2. Při první pardubické brance bylo krásně vidět, jak důležité je pálit z dálky, což je disciplína, která se z fotbalu bohužel postupně vytrácí. Brazilec Ewerton střílí zpoza šestnáctky často a rád. Kromě toho, že tím přímo ohrožuje soupeřovu bránu, pochopitelně vytváří druhé šance spoluhráčům – dorážka jeho technické rány na zadní tyč ze 44. minuty byla pro dalšího „kanárka“ Cadua, který se letos trefil už pošesté, sladkou laskonkou. Je nicméně třeba ocenit i Caduův náběh, situaci skvěle vyhodnotil.

3. Kopů používaných bojovníky v kleci je při pardubických zápasech už nějak moc. Před časem za ně dostali několikazápasový flastr pardubičtí Cadu a Prosek, teď schytal červenou plzeňský Kaša, poté co v nastavení první půle „sundal“ Tischlera. Ten se sice po direktu do hlavy svíjel na ploše, ale naštěstí se mu nic vážného nestalo a střídal až před koncem duelu. Nedlouho předtím navíc mohl skórovat po rohu, ovšem hlavička z ideální pozice se mu vůbec nepovedla.

4. Křídelní záložník Dominik Kostka létal od úvodní minuty po hřišti jako tryskomyš, při napadání sprint následoval sprint. Také on se málem prosadil gólově — po rychlé kombinaci, v níž měli prsty Ewerton, Tischler a Solil, mu však případnou radost sebral parádním skokem gólman Plzně Staněk.
Poctivá hra a dřina autora poslední nahrávky Solila jsou někdy nápadné více, jindy méně, ale každopádně jsou velice účinné. U Kostky to sice nevyšlo, ale i tak si Solil připsal v podstatě dvě gólové asistence. V 67. minutě vypíchl balon Hybšovi, po úprku levou stranou vystřelil a jeho pokus pohodlně dorazil hlavou Černý; v 88. minutě se pak míč po Solilově centru zprava (opět mu předcházel úspěšný forčeking) dostal od nešťastného Hybše k Surzynovi, který si zblízka rovněž věděl rady.

5. Do bohemáckého Ďolíčku na Pardubice podruhé od dílčího uvolnění restrikcí dorazili diváci-permanentkáři. Tentokrát jich tu bylo zhruba o stovku víc než minule s Karvinou: 259. S jejich potleskem do rytmu songu Sweet Caroline už oslava vítězství, v nováčkovské sezoně v pořadí čtrnáctého, vypadala úplně jinak.

Čtěte též:
V Pardubicích jsem nezažil krizi, těší Černého. Vypráví i o Hradci, Japonsku a Kazachstánu
Druhý nezdar s Budějovicemi: Debut a návraty pokazily góly stejných střelců jako minule
Černého úleva a „desítky“, co přinesly odlišné emoce při remíze s Karvinou
Rekordní triumf ve Zlíně: chladnokrevní střelci, tvořící smolař a gólmanova druhá nula
Plichta se Spartou: Báječný fotbal, pomýlení sudí a dárky pro kapitána Pardubic i jeho ženu

Pardubičtí fotbalisté slaví gól Pavla Černého na průběžných 2:0 proti Plzni. Foto: Radek Klier