Druhý nezdar s Budějovicemi: Debut a návraty pokazily góly stejných střelců jako minule

Se žádným soupeřem nemají pardubičtí fotbalisté v první lize po dvou vzájemných zápasech tak mizernou bilanci jako s českobudějovickým Dynamem. To je v neděli na svém stadionu na Střeleckém ostrově porazilo 2:0 stejně jako v lednu v pražském Ďolíčku — přitom rozjezd do odvety měli hosté mnohem lepší než jejich protivník. Magazín PKSMAG se v následujícím textu zaměřil na několik zajímavostí z nevydařeného utkání, po němž Pardubicím náleželo průběžné sedmé místo v tabulce.

Debut Hrnčíře, návrat Šejvla a Surzyna do základu

Brankář Pardubic Štěpán Hrnčíř ve svém prvním utkání v nejvyšší soutěži. Foto: Radek Klier

Jedna úplně nová a dvě staronové tváře v základní sestavě, jež se v ní předvedly po hodně dlouhé době. I v tomto duchu se nesl zápas pardubických fotbalistů v Českých Budějovicích. Na jihu Čech v první lize debutoval brankář Štěpán Hrnčíř, 24letý borec, který se při zranění Marka Boháče posunul do role aktuální dvojky za Jiřím Letáčkem. Dočkal se po osmi „čekačkách“ na lavičce, protože Letáček teď nemohl nastoupit.

Když pomineme příjemné emoce spojené s premiérou a jejími úvodními minutami, nebude Hrnčíř nejspíš na budějovický duel vzpomínat zrovna rád — jednoduše kvůli špatnému výsledku. Co říct k jeho výkonu? Propagační pokus Talovierova nebo ránu Havelky pokryl s přehledem, neboť neměly potřebné parametry. Občas lehce hazardoval při rozehrávce, kdy si před odehráním balonu nechal napadající protihráče přiběhnout až na pár kroků. A pokud jde o inkasované góly, ten druhý si Hrnčíř nejspíš bude vyčítat. Trefy Budějovic si ještě podrobněji rozebereme později.

Martin Šejvl, druhdy opora týmu, se na stoperu ve startující jedenáctce objevil prvně od 26. února, kdy Pardubice podlehly vysoko 1:4 v Liberci. Před Budějovicemi pak už jen dvakrát střídal na 30, resp. 6 minut. V neděli svůj úkol vcelku zvládl, několikrát dobře přečetl úmysl soupeře, což je prvek, který jeho hru zdobí. Málem si ale taky dal vlastence. Budějovičtí kopali v 68. minutě roh a balon se po několika dotecích či odrazech poblíž zadní tyče ocitl u Šejvla, který jej v tísni neplánovaně poslal vedle Hrnčíře. Ten neměl šanci zareagovat, na brankové čáře však situaci zachránil kapitán hostí Jeřábek.

Pravý obránce Pardubic Michal Surzyn se žene za balonem. Foto: Radek Klier

Další obránce Michal Surzyn se velmi rád zapojuje do útočení, což se promítlo i v tom, že v letošním ročníku stačil vsítit už dva góly. V Budějovicích, jeho prvním utkání v základu od 19. března (remíza Pardubic 2:2 s Mladou Boleslaví), byl však dost upozaděný, protože většina ofenzivních výpadů směřovala po opačné levé straně, kde operoval krajní bek Čelůstka a pardubičtí Brazilci Cadu a Ewerton. Nápadněji se Surzyn projevil snad jen po čtvrthodině klání, kdy nešetrně zajel do jednoho z domácích (obešlo se to nicméně bez karty).

Výtečný úvod, který bohužel nic kloudného nepřinesl

Finální skóre je k Pardubickým poměrně kruté, protože to byli oni, komu patřila téměř celá úvodní pětačtyřicetiminutovka. Vysunutým presinkem dostávali soka pod nepřetržitý tlak; ve středu pole i vpředu rychle (často na malém prostoru) kombinovali a prakticky ihned po ztrátě balon získávali zase zpět. Navíc měli i slušné příležitosti k tomu, aby šli sami do vedení. Ve 30. minutě scházel skluzujícímu Černému po Čelůstkově přihrávce před bránu jen malý kousek, aby se mohl radovat. Kostkova šance poté, co na něj o dvě minuty později procpal míč právě Černý, byla pak tutovkou. Střela, ač pohotová, však nebyla ideálně umístěná a brankář Budějovic Vorel stihl reflexivně zasáhnout levou nohou.

Titíž „kati“ Pardubic jako minule, jenom se prohodili

Srovnáte-li oba pardubické zápasy s Budějovicemi, budou se v případě autorů gólů lišit pouze pořadím. V tom prvním to bylo 41. z penalty Čolič a 87. Alvir, ve druhém 36. Alvir a 90+1. Čolič. Chorvatský záložník Marko Alvir se tentokrát prosadil po Čoličově přímém volném kopu zprava, na který ve výskoku hlavou nedosáhl Jeřábek. Alvir předtím cukl zadáku Čelůstkovi a u zadní tyče přízemním volejem bez problémů překonal v zásadě bezmocného Hrnčíře. Bosňan Čolič pak v závěru mače svým přímákem zaskočil všechny včetně Hrnčíře. Balon přeletěl rozestupující se dvoučlennou zeď ve složení Kostka a střídající Sláma, zapadl k levé tyči, a definitivně tak stvrdil výhru domácích.

Čtěte též:
Černého úleva a „desítky“, co přinesly odlišné emoce při remíze s Karvinou
Rekordní triumf ve Zlíně: chladnokrevní střelci, tvořící smolař a gólmanova druhá nula
Plichta se Spartou: Báječný fotbal, pomýlení sudí a dárky pro kapitána Pardubic i jeho ženu
Pojistka záchrany v Brně: beci skvělí i vpředu, mozek Tischler a „tyčkující“ náhradník
Tři body se Slováckem: od letargického startu přes brazilského „angličana“ až po klidný závěr