Do boje s jedenácti (staro)novými tvářemi. Záložník Řezníček by měl být v Chrudimi lídrem

Není to zrovna obvyklá záležitost. Fotbalová Chrudim testovala v přípravě na nový ročník druhé ligy jedenáct hráčů, tedy stejný počet, jaký v úvodu každého zápasu vyběhne na trávník. A jedenáct jich také pod vodojemem po zkoušce zůstalo.

„Je to opravdu velký zásah do mužstva, asi větší, než jsme plánovali,“ přiznal kouč chrudimského MFK Jaroslav Veselý. „Má to však i svoje výhody, kádr jsme oživili. Přišli kvalitní hráči, kteří nám mohou pomoci a mají touhu na sobě pracovat a zlepšovat se, někam se posunout. To ve finále může být prospěšné oběma stranám,“ pokračoval trenér.

Konkrétněji? Na postu brankáře jsou nováčky Petr Mikulec (Mladá Boleslav) a Adam Ordelt (Vyšehrad), v obraně Luka Mikor (Ústí nad Orlicí), Adam Tkadlec (Zlín), Michal Trávníček a Daniel Fišl (oba Dukla Praha), v záloze Jan Řezníček (Opava) a Petr Průcha (Vlašim) a konečně v útoku Martin Šplíchal (České Budějovice), Jakub Šípek (Hradec Králové) a David Surmaj (Zbuzany).

Zdaleka ne všichni budou východočeskému či přímo chrudimskému fotbalovému fandovi neznámí; Trávníček i Šípek už za Chrudim druhou ligu kopali, Surmaje klub v minulosti dvakrát oťukával a Řezníček v soutěži býval oporou sousedních Pardubic, které před časem zaměstnávaly i Šplíchala. Svět je zkrátka malý.

Mikulec: O záchranu se tu nemusíme bát

Brankář Petr Mikulec v Chrudimi hostuje z Mladé Boleslavi. Foto: Aleš Vladyka

Než se zranil, zvládl Petr Mikulec loni na podzim 13 utkání za Mladou Boleslav v první lize. O něčem podobném si dosavadní chrudimské gólmanské duo, Simon Zíma a nynější marod Lukáš Mrázek, může nechat jen zdát. I proto má 22letý Mikulec ve druholigové Chrudimi políčeno na pozici jedničky.

„Hledali jsme klub, kde bych zase mohl chytat,“ řekl brankář v rozhovoru pro web MFK. „V Chrudimi pro to bude docela dobrá příležitost, ačkoli konkurence mezi gólmany je i tady velká. Budeme se o to muset porvat,“ připomněl Mikulec ještě příchod vyšehradského Adama Ordelta.

Do kabiny prý zapadl bez nesnází. „Jsme jedna velká parta a věřím, že to tak bude i na hřišti. Chtěl bych s Chrudimí být, co nejvýš to půjde — myslím, že o záchranu se vůbec nemusíme bát a že budeme hrát klidný střed tabulky,“ uvedl Mikulec.

„Poučili jsme se z předchozích přestupových období,“ poznamenal kouč Veselý. „Protože se loni prakticky nehrály nižší soutěže, nechtěli jsme sem brát stejné fotbalisty jako dřív, třeba z juniorek a z třetích lig. Těm chybí herní praxe. Věděli jsme, že letní příprava potrvá jen měsíc, a proto jsme usilovali o hráče, kteří většinou mají se druhou ligou zkušenost. Kdyby ji neměli, bylo by těžké se na ni za takhle krátkou dobu adaptovat,“ dodal.

Hodně si slibuje hlavně od Jana Řezníčka, který se v uvedeném výčtu vymyká i věkem. Je mu už 28 let, zatímco zbývajícím borcům (s výjimkou 25letého gólmana Ordelta) 23 nebo méně.

„Honza Řezníček je jednoznačný lídr, kterého jsme hledali — do kabiny i na hřišti. U něj se musejí projevit ty sezony, co odehrál za Pardubice, k tomu má na kontě skoro 60 ligových startů v Opavě,“ konstatoval Veselý s tím, že je příjemně překvapený, jak Řezníček působí na mužstvo. „Je první na tréninku a poslední z něj odchází. Našim mladým hráčům může být vzorem v tom, jak má člověk profesionálně přistupovat k fotbalu i mimo hřiště. Beru ho jako svou prodlouženou ruku. Když bude podávat dobré výkony, věřím, že ho můžeme zpeněžit a do ligy vrátit, pomoci si vzájemně. To je náš cíl,“ řekl šéf chrudimské lavičky.

V obraně, v níž to na jaře dost skřípalo, by měl zase hrát důležitou úlohu Daniel Fišl. „Je to levonohý stoper, kterého jsme předtím neměli, což nás limitovalo. Dan je navíc konstruktivní v rozehrávce a na svůj mladý věk už má něco za sebou, takže z té soutěže nebude vykulený,“ mínil Veselý.

Vpředu Chrudim musí oželet Ladislava Mužíka, jenž se vrátil z hostování do mateřských Pardubic a pak hned přestoupil do Boleslavi. Což je pro chrudimský klub skutečně bolestná ztráta — se 12 góly se totiž stal druhým nejlepším střelcem druhé ligy. Díru po něm bylo nutno aspoň částečně zacelit; kromě osvědčeného Rybičky v útoku zbyli jen mladíci Juliš s Látalem.

„Nechtěli jsme se dostat do situace, kdy bychom řešili problémy se střílením branek,“ vysvětlil Veselý angažování Šípka, Šplíchala a Surmaje. „Lidi schopní dávat góly se špatně hledají, je to jedna z činností, která se ve fotbale nedá naučit, ten hráč pro to musí mít nějaké předpoklady.“

U všech tří podle Veselého půjde o to, aby dostali do nohou nějaké ostré zápasy a získali v nich patřičné herní sebevědomí. „Ale o góly bychom se měli podělit jako tým. Musejí se přidat křídla, střední záložníci, stopeři při standardkách…,“ vypočetl.

Tlak domácího prostředí nám loni chyběl. Nebyly tam emoce, nic… Diváci někdy nadávají, ale to k tomu patří. Hráče to může nabudit.

Jaroslav Veselý, trenér Chrudimi

Do akce půjde Chrudim, jež měla v přípravě bilanci 3-1-1 (v generálce padla 0:2 s ligovým Hradcem Králové), už tuto sobotu od 10.15 na domácím stadionu, kde změří síly s B-týmem pražské Sparty.

„Pro soupeře to bude svátek, mistrák po dlouhé době. Už jsme si to vyzkoušeli — s nováčky vždycky začínáme a víme, že to nejsou jednoduché zápasy. Věřím, že přijde hodně fanoušků a že nám to pomůže. Že tu bude tlak domácího prostředí, který nám minulou sezonu chyběl. Nebyly tam emoce, nic… Diváci někdy nadávají, ale to k tomu patří. Hráče to může vybudit k lepšímu výkonu,“ uvedl trenér Veselý.

O druholigových ambicích už Chrudimští nahlas ani nemluví, protože je to vlastně zbytečné. Jsou stále stejné: v první řadě se v soutěži zachránit a teprve pak začít pokukovat směrem vzhůru.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Na prahu ligy: Nového hlavního sponzora už fotbalisté našli, dvě posily by se ale ještě hodily
Nula, ale na špatné straně. Aneb dojmy z nepovedeného přáteláku Pardubic s Jihlavou
Příprava se Žižkovem: Kostkovo představení, Cadu nalevo i Dufkův první gól
Pohled na přípravu s Boleslaví: Zkušenost dala hře fotbalistů řád. Hlavně v první půli
Kluci kolem jsou čím dál mladší, děsí Čelůstku. V nové sezoně chce s týmem ještě výš než loni

Sdílej.

Napsat komentář