Derby s klokany: série lapsů, jedno marné úsilí a dvojnásobná pomoc praporku

Pramálo pozitivního se toho z pohledu pardubických fotbalistů událo v posledním ligovém zápase, derby na Ďolíčku s Bohemians 1905. A tak není divu, že se Východočeši museli smířit s porážkou 0:2; jejich trenérům se sice zamlouval výkon v úvodu, jenže z něj mužstvo vedené v zápise jako domácí nic nevytěžilo. Později naopak bylo k vidění několik problematických, ba i nebezpečných momentů, které se pod nepříznivý výsledek citelně podepsaly. Magazín PKSMAG se je rozhodl rozebrat; zmínku však zasloužily i jeden opravdu výrazný individuální výkon, byť na finálním vyznění nic nezměnil, a jedna ne zrovna běžná záležitost z druhé půle.

Nešťastné Čihákovo škobrtnutí o Puškáče

Stoper Filip Čihák, se 190 centimetry nejvyšší muž Pardubických v poli, si zahrával už ve 32. minutě. Poté, co perfektně zakřižoval Osmančíka a čistě jej připravil o balon, místo okamžitého odkopu zamířil až k vlastnímu gólmanu Letáčkovi, čímž patrně přivodil srdeční slabost šéfům domácí lavičky. Když se Čihák konečně rozhodl odehrát míč do bezpečí, byl u něj presující Hronek už tak blízko, že odkop málem zablokoval. Pokud by se mu to povedlo, Letáček by nejspíš musel jít pro míč do branky.

Tenhle hazard tedy ještě vyšel, 34. minuta už nicméně znamenala první pardubickou pohromu. Čihák se v šestnáctce pokoušel dohnat unikajícího Puškáče a zavadil mu přitom o levou nohu, jejímž vychýlením se pak Puškáč podrazil sám. „Když šel balon za mě, Puškáče jsem viděl a snažil jsem se dostat před něj. Ale byl jsem pomalejší, tak jsem se chtěl už jen zastavit a vykrýt ho. A škobrtnul jsem při tom o něj… Zbytečná penalta,“ mrzelo Čiháka po zápase. Zbytečná a jasná — faulovaný fotbalista ji umístil s přehledem za levou tyč, tj. na druhou stranu, než kam skočil Letáček. Ale abychom nenatírali jen černou: I Čihákovi se v utkání pár věcí určitě povedlo. Třeba v 80. minutě dobře pokryl střídajícího klokana Necida, který se důrazně dral do koncovky.

Proskův červený totální nesmysl

Podobným kopům ve vzduchu se v době dětství autora tohoto textu, kdy krátce po sametovém převratu frčely na VHS kazetách importované akční filmy typu Americký ninja nebo 36 komnat Shaolinu, říkalo „karáčo“. Faul pravého obránce Pardubic Jana Proska na bohemáka Schumachera ze 42. minuty byl úplným nesmyslem stejně jako zákrok Cadua v březnovém klání s Opavou, po němž mladý Brazilec schytal distanc na tři zápasy.

Letící Prosek přibíhajícího Schumachera naštěstí kopačkou v obličeji jen „škrtl“, jinak mohlo být daleko hůř. O červené kartě, jež do značné míry pohřbila vyhlídky Pardubic na body, však nebylo pochyb. „Byla to rána do vazu,“ poznamenal v rozhovoru pro ČT sport kouč Pardubic Jiří Krejčí. „Nemůže tam jít nohou, ale musí tělem. To bylo takticky špatně,“ pokračoval trenér. „Vyloučení Honzy Proska bylo klíčovým momentem utkání,“ připojil na pozápasové tiskovce Krejčího kolega Jaroslav Novotný. Jaj. Tenhle duel bude běhavý bek stoprocentně chtít co nejrychleji vymazat z paměti.

Marné počínání osamělého válečníka Hlavatého

Drobný pardubický špílmachr Michal Hlavatý si po většinu zápasu musel připadat, že plave přivázaný k pneumatice. Neúnavně se nabízel, snažil se vymýšlet, ale ze spoluhráčů mu nikdo moc nepomohl — ti měli hlavně od chvíle, kdy mančaft zůstal o deseti, dost starostí sami se sebou. Hlavatý o sobě dal poprvé více vědět ve 14. minutě, kdy před vápnem okradl o balon klokana Květa a navedl si míč na střelu, která proplachtila vedle levé tyčky. Jeho technika a hbitost na soupeře ve středu hřiště platily, což několikrát doložil pěkným uvolněním.

Vidět byl i vzadu. Byl to on, kdo z domácích v podstatě jako jediný ve 46. minutě zareagoval na centr Dostála z pravé strany, když k Osmančíkovi skórujícímu lehce na 2:0 pro Bohemians z hloubi pole dosprintoval ke smůle své i týmu jen krapet později, než bylo třeba. Ostatní, snad s výjimkou Čelůstky, jenž vystartoval proti Dostálově nahrávce, pořádně nebránili. Za pozornost stála ještě Hlavatého nápaditá „ulice“ na střídajícího Leeho ze 67. minuty, bohužel pro Pardubice se však ani z této akce nic zvláštního neurodilo.

Dvě trefy Bohemky z ofsajdu = vysvobození pro chybující obranu

Gól odvolaný pro ofsajd není ve fotbale velká rarita, aby se to však jednomu týmu v zápase přihodilo dvakrát, to už tak obvyklé není. Bylo to dané i tím, že Bohemians ve střetnutí s Pardubicemi počtem porušení pravidla o ofsajdu lámali rekordy. Neuznané góly Pražanů Hronka a Necida padly v 58. a 84. minutě a pro domácí byl zdvižený praporek pomezního opravdu klika, protože v obou případech v obraně pořádně zahořeli.

V tom prvním Hronek málem potrestal nevydařený dotyk Čelůstky, ale před dosažením branky zakombinoval s Květem stojícím moc vpředu. Ve druhém nadělala paseku mizerná rozehrávka v podání Čiháka, který našel jen protihráče Ljovina. Ten posunul do středu hřiště na Keitu a jeho krátký šikmý pas prošel mezi bránícím duem Hlavatý-Toml až k číhajícímu Necidovi, po jehož boku se nabízel ještě Vaníček. Naštěstí pro Pardubice se v době Keitovy nahrávky oba rovněž nacházeli za jejich obrannou linií.

Čtěte též:
Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti
Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví
Komentář: Gólman Boháč by se mohl vrátit už v květnu. To je perfektní novina
Přetržený vaz? Ve fotbale bohužel běžná věc. Tentokrát měla pech pardubická jednička