Chyby nejen při standardkách i krásná Solilova trefa v prohraném klání na Hané

Po dvou kolech nového ročníku mají pardubičtí fotbalisté v tabulce první ligy pořád jen bod, když po úvodním smírném výsledku 2:2 s Karvinou teď o víkendu podlehli 2:3 v Olomouci tamější Sigmě. Kde vězí příčiny jejich nezdaru na Hané? A na čem lze z tohoto střetnutí i přes porážku stavět? Magazín PKSMAG níže nabízí svoje postřehy.

V obraně Pardubic zely díry jako vrata

Už jen to, že Pardubice za dva zápasy inkasovaly dohromady pětkrát, napovídá, že hra vzadu hapruje. V Olomouci to hořelo hlavně při rozích Sigmy, ze kterých padly dva góly. I vinou toho se Východočechům nepodařilo splnit předsevzetí, že zachytí začátek duelu, a branku na 1:2 navrch dostali „do šatny“. Uff.

V 8. minutě hráči Pardubic ve vlastním vápně totálně zaspali. Chvátal poslal balon od praporku jednoduše po zemi před bránu, kam si v klidu naběhl nikým nehlídaný Vepřek a v pohodě prostřelil hostující dvojblok ve složení gólman Letáček-kapitán Jeřábek. Druhý jmenovaný, který vypomáhal na čáře, následně jen nechápavě rozhazoval rukama, jak je možné, že Vepřek dostal tolik prostoru.

Před přestávkou další Chvátalův roh podcenil brankář Letáček, s čímž se slilo, že stoper Čihák nepokryl hlavičkujícího Zifčáka. Borec, který před rokem přispěl k pardubickému postupu ze druhé do první ligy, se tak trefil z poměrně obtížné pozice u zadní tyče. Chvíli nato se hlavičkující Růsek ocitl po centru Hály zcela sám před malým vápnem, defenziva Pardubic jako by neexistovala. Jediná klika, že Růsek v tisíciprocentní šanci trknul míč vedle.

Gól na 3:1 z pohledu Hanáků v 52. minutě zase zařídila Chvátalova šikmá průniková nahrávka na Hálu od pravé lajny, která nerušeně profrčela kolem Kostky, Tomla a Čiháka. Hála poté Letáčka potupil „houslemi“…

Určitou polehčující okolnost lze snad spatřovat v tom, že i celek zpod Vinice se na Andrově stadionu prosadil z rohového kopu. To když Toml ve 20. minutě dobře „zavřel“ zadní tyč po centru Čelůstky, který na něj hlavou prodloužil parťák na beku Čihák. Této povedené akci předcházela nebezpečná hlavička Černého, jenž si naskočil na míč od Čelůstky a gólman Olomouce Macík jen s obtížemi vyrazil.

Brankář Letáček několikrát zazmatkoval

Současná pardubická jednička si v Olomouci vybrala slabší den. O podílu na druhém a vlastně i třetím gólu Sigmy už řeč byla, kromě toho však Letáčka hned dvakrát zachránil ofsajd soupeře v hodně ošemetných situacích. Jednou ve výběhu už mimo vápno napálil protihráče a gól Hály neplatil jen proto, že pomezní po odrazu míče na něj zvedl praporek; později nedokázal předskočit hlavičkujícího Vaněčka, ale ten stál podle mínění sudího rovněž za ofsajdovou lajnou. Svoje spoluhráče Letáček opravdu podržel jen při pokusech Zifčáka po pauze a Vaněčka v nastaveném čase druhé půle.

Defenziva Pardubic i brankář Letáček byli v zápase se Sigmou hodně nejistí. Foto: Radek Klier

Po dvojnásobné radosti z minula měl teď Tischler pech

V 65. minutě se pardubický Brazilec Cadu s balonem ocitl napravo, přihrál Jeřábkovi a ten pak na opačnou stranu vápna Tischlerovi. Kanonýr předešlého kola, jenž svými dvěma góly zařídil „plichtu“ proti Karviné, tentokrát na dlouhou nohu selhal — balon trochu tečovaný obráncem po jeho skluzu skončil pouze na pravé tyči olomoucké brány.

Pozitivum? Rozhodně lahůdkový Solilův gól

Na svůj první ligový zásah si 21letý pardubický středopolař Tomáš Solil musel počkat až do 30. zápasu. Ale stál za to, Solil jím navíc Pardubice v 77. minutě dostal znovu do kontaktu (2:3). Jak se to seběhlo? Mladý záložník zpracoval nahrávku od Cadua a zatáhl míč až před šestnáctku. Nikdo ho nenapadal — bránící Poulolo a Hubník jen couvali —, a tak Solil zasekl míč doprava, udělal dva kroky a podél veterána Hubníka poslal parádní technickou střelu do levé šibenice. Brankář Macík vůbec nereagoval. Fotbalová paráda.

Za plus klání se Sigmou je možno označit též pokračující progres 20letého Michala Berana, dalšího talentu v pardubické záloze. Jeho hra začíná mít opravdu grády, k čemuž přispívá svým aktivním pohybem i kreativitou. Důležitým momentem je, že Beran už zdaleka tolik nekazí; ve druhé půli se k tomu opět předvedl i pěknou táhlou střelou, jež letěla jen kousek vedle pravé tyče.

Pardubický Tomáš Solil se raduje ze své premiérové branky v nejvyšší soutěži, gratuluje mu kolega ze zálohy Emil Tischler (12). Vpravo Brazilec Cadu. Foto: Radek Klier

Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz