Bikeři si na trati užijí jak prachu, tak i vody, říká šéf českotřebovského cyklomaratonu

Aby mohl o víkendu přivítat bikery při již 12. ročníku Cyklomaratonu Česká Třebová, musel jim pořadatel závodu Vladimír Vaněk nejdřív prosekat trať. Džungle z trávy a kopřiv, v níž se schovala nepříliš používaná turistická trasa, měla prý místy skoro metr na výšku a celkově mu zabrala osmnáct hodin práce.

„Nikdo jiný to neudělá, drtivá většina místních — a jsem za to rád — mi s cyklomaratonem pomáhá až při samotném závodě. Ale já jsem s křoviňákem už v podstatě profesionál,“ podotýká Vaněk s nadhledem.

Na okruzích po přírodních i asfaltových cestách, jejichž délka v hlavním závodě čítá 47 a v kratším 25 kilometrů, to však nebyla jediná potíž. U Semanína bylo třeba vymyslet alternativu k lávce přes potok, která je pro bikery příliš úzká. „Nakonec se položí provizorní lávka z dřevěných fošen vedle té stávající. Bude to takové zpestření,“ líčí Vaněk.

Cyklomaraton Česká Třebová 2021

12. ročník
Kdy: sobota 10. července
Kde: sportovní areál pod Peklákem (start a cíl)
Tratě: 47 hlavní, 25 km vedlejší závod (převýšení 1 050 a 570 metrů)
Harmonogram: prezentace závodníků od 7.30, start závodu 11.15, vyhlášení výsledků 14.45 (závody dětí prezentace od 9.45, starty od 11.20, vyhlášení 12.45)
Okruh hlavního závodu: Česká Třebová — Semanín — Kozlov — Kohout — Přívrat — Řetová — Andrlův chlum — Dlouhá Třebová — Peklák — Česká Třebová (závod se koná za běžného silničního provozu)
Pozn.: Nejlepší bikeři v hlavním závodě si rozdělí finanční odměny v celkové výši 20 tisíc korun.

Loni měl vlastně už tradiční českotřebovský podnik z důvodu protiepidemických opatření nucenou pauzu, proto jeho organizátora těší, že závodníci na cyklomaraton mezitím nezapomněli.

„V posledních dnech se to tam nasypalo, co jsem koukal, bylo 184 přihlášených,“ komentuje startovní listinu. „Bikerů přibylo až nečekaně. S účastí jsem určitě spokojený, ovšem ne všichni dorazí, za ty roky už to znám. Přihlášený bohužel neznamená startující… Ale pokud ve finále bude v Třebové kolem 150 lidí, bude to fajn. Na téhle těžké trati se nikdy nedostaneme k tomu, aby jich soutěžilo 400 nebo 500. To je utopie,“ míní Vaněk.

Cyklomaraton přitom není náročný pouze svojí délkou, ale také profilem. Převýšení závodu totiž činí 1 050 u drsnější, respektive 570 metrů u měkčí varianty.

„Trať je relativně rychlá, ‚do tahu‘. Ale jsou na ní náročná stoupání a přejezdy na magistrálách po těch vrších — třeba z Andrlova chlumu směr Dlouhá Třebová — zůstaly rozbité od těžby dřeva. Ty kaluže tam podle mě budou stát ještě za tři měsíce, absolutně nemají šanci vyschnout. Jsou tam hlubší koryta a s tím se nedá absolutně nic dělat. Bikeři si užijí jak prachu, tak vody,“ říká Vaněk.

Odměny pro nejlepší v hlavním závodě nicméně stojí za to: jen ty finanční včetně horské prémie na Andrlově chlumu dělají úhrnem dvacet tisíc korun. Vítěz kategorie mužů bere pět tisíc, první žena v cíli tři tisíce. „Za první místo je i krásný broušený pohár, který má skoro stejnou hodnotu jako ty peníze. Je to nádherná práce z poděbradských skláren,“ láká Vaněk, jenž i přes krušné covidové časy neměl potíže s naplněním rozpočtu závodu. „Klíčová je podpora města, které cyklomaraton zařadilo do kalendáře nejvýznamnějších sportovních akcí. Skladba mých partnerů je stabilní. Důležitá je i ta účast, protože se něco dá vybrat na startovném,“ konstatuje.

Pořadatel českotřebovského cyklomaratonu Vladimír Vaněk s posledním šampionem závodu Markem Rauchfussem. Foto: Michal Horák

I díky tomu má cyklomaraton potenciál přivábit známá bikerská jména, vždyť v minulosti pod sjezdovkou Peklák triumfovali třeba olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý nebo hlinečtí rodáci Filip Adel a Marek Rauchfuss. Právě Rauchfuss, jenž nyní závodí v barvách Česká spořitelna – Accolade cycling teamu, by měl v Třebové v sobotu od 11.15 obhajovat prvenství z roku 2019. A nemusí zůstat jen u něj; profesionální jezdci elitní kategorie se často hlásí až přímo v den závodu.

Záplavu českých bikerů jinak narušují pouze dva Poláci a překvapivě také jeden Brit, Brendan Bignell. „Do Česka se přiženil, jeho manželka pochází přímo z České Třebové. Je to vášnivý cyklista,“ vysvětluje Vaněk. „Už tady někdy před pěti lety startoval, ale je to spíš ultramaratonec, jezdí závody na 400, 500 kilometrů — takové ty, kde jezdci ani nespí. Nedávno tu jel nějaký etapták na 410 kilometrů, tak jsem se ptal jeho tchána, se kterým se osobně znám, jestli ví, že to má jen 47, a ne 470 kilometrů… Uvidíme, jak si s tím poradí,“ dodává s úsměvem.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Na úvod sezony vyhrával v blátě. Teď bikera Adela čeká závod, který ho už dvakrát zdeptal
Na kole podél bílé stopy. Běžkařům se umím vyhnout, říká hlinecký biker Adel

Sdílej.

Napsat komentář