Analýza: Proč hokejové Dynamo „ruplo“ ve čtvrtfinále

Na letošní play-off bitvu s Mladou Boleslaví, v historii klubů premiérovou, hokejisté HC Dynamo Pardubice rozhodně nebudou vzpomínat v dobrém. Premiéra tu totiž pro ně byla ještě jedna. Taková, o jakou vážně nestáli: Dynamo poprvé ztratilo ve vyřazovacích bojích nějakou sérii „kanárem“ 0:4 na zápasy. Zde je pohled magazínu PKSMAG, proč k tomu došlo.

1. Špatný vstup do série

O moc horší to být nemohlo. V úvodních dvou duelech venku se Dynamo střelecky vůbec neprosadilo; naopak od soupeře (který jen potvrzoval kvality ze základní části, v níž skončil třetí) samo schytalo sedm gólových úderů. Hráči nažhavené mladoboleslavské protivníky na ledě marně stíhali, byli málo důrazní i důslední. Nechme promluvit přímo pardubické hokejisty.

Obránce Jakub Nakládal, kapitán mužstva, na tiskovce po třetím utkání: „První dva zápasy v Boleslavi jsme svým způsobem odevzdali, vůbec to nebyl výkon hodný play-off. Byli jsme v nich úplně jaloví.“

Křídelník Matěj Blümel v rozhovoru pro ČT sport po čtvrtém zápase: „První dva zápasy jsme vůbec nevěděli, jak přes ně. Až tady u nás se to trochu zlepšilo.“

Centr Tomáš Zohorna na tiskovce rovněž po čtvrtém utkání: „První dva zápasy jsme Boleslavi, nevím proč, dá se říct přenechali.“

2. Nezvládnuté přesilovky

Z obou stran, což znamená, že se Dynamu nedařilo jejich proměňování, ani bránění. Zatímco v předkole s Karlovými Vary pardubičtí hokejisté využili hned šest početních výhod, s Mladou Boleslaví vyšli zcela naprázdno. Hráči soupeře přitom v sérii museli dvacetkrát „za katr“.

Nedostatečné clonění ve výhledu brankáři Bruslařů Růžičkovi, málo důrazu kolem něj, pomalé přenášení hry v útočném pásmu, místy nepřesné nahrávky a s tím spojené váhání se střelbou. Tady lze hledat příčiny nezdaru. A Boleslav? Z přesilovky se minimálně jednou radovala v každém zápase, dvakrát (v duelech číslo 2 a 3) využila dokonce tři. Výsledný poměr přesilovkových tref 8:0 pro Bruslaře nepotřebuje dalšího komentáře, přitom výhod Boleslav neměla dramaticky víc než Dynamo. To ve druhém střetnutí selhalo i při hře pět na tři.

3. Kiksy v defenzivě

Už proti Varům byl tohle problém, Západočeši jezdili sami na bránu nebo se dostávali do nebezpečného zakončení, aniž by je kdokoli pokryl, nečekaně často. Boleslav k rychlosti úprků přidala víc šikovnosti než Vary, příkladem za všechny byl blafák Pavla Kousala na 2:3 z pohledu hostí v závěrečném klání série v Pardubicích.

Chudák Martin Bučko, chce se dodat. Mladý Slovák dostával při zranění svého krajana Ďalogy na ledě hodně prostoru a Boleslav si na něm několikrát smlsla. Ve třetím zápase jej před svým gólem oklamal kanonýr soupeře Šťastný, po něm na něj vyzrál i Zbořil, byť proti gólmanu Kloučkovi už nepochodil. Ve čtvrtém kolem něho a útočníka Pauloviče proskočil výše zmíněný Kousal a vsítil pro vývoj utkání veledůležitý kontaktní gól. Ty chyby však byly jenom nejvíc vidět; v žádném případě nelze minely vzadu svalovat pouze na Bučka, který letos hrál svoje první play-off. Nejen v hokeji platí, že brání celý tým, a slabší chvilky si vybírali i útočníci třeba nedůsledným obsazováním beků Boleslavi na modré čáře.

4. Skvělý Růžička v mladoboleslavské bráně

Mladoboleslavský brankář Jan Růžička střelce Dynama místy dost trápil. Foto: Ladislav Adámek

Nemělo by zapadnout, že výtečnou formu z předkola si pardubický gólman Milan Klouček přenesl i do čtvrtfinále, chytal báječně. Spoluhráči mu ovšem nepomáhali tolik jako boleslavský tým Janu Růžičkovi na opačné straně. Ten měl i tak fůru vynikajících zákroků, k nimž přidal nezbytné štěstí. Do semifinále vkročí s dokonalou bilancí 4-0-0, úspěšností 96 procent a průměrem 1,25 obdržené branky na utkání. O hbitosti jeho reflexů se postupně, v některých případech ne jednou, přesvědčili pardubičtí Roman, Kratochvil, Poulíček, Kousal, Vála, Kusý, Paulovič, Kosticyn či Mikuš.

5. Nízká produktivita opor

Vzhledem k relativně krátkému času na ledě v prvních dvou zápasech je snad výjimkou běloruský mazák Andrej Kosticyn, který si ve čtyřech mačích připsal gól a dvě asistence. Další velká jména v sestavě Dynama co do produktivity povětšinou mlčela. Tomáš Zohorna a Robert Kousal oba zaznamenali jedinou nahrávku. Anthony Camara sice dal dva góly, ale také prolelkoval spoustu minut na trestné lavici (bylo jich 14, nepočítaje v to desetiminutový osobní trest za nesportovní chování v úplném závěru třetího zápasu). Patrik Poulíček skóroval jedinkrát. Ze zkušených zadáků se nápadněji neukázal nikdo. Například Juraj Mikuš, v základní části jeden z nejlepších hráčů Dynama, měl teď proti Boleslavi jen bod za nahrávku. Ani tvrdá rána Jakuba Nakládala ve čtvrtfinále nenalezla efektivní uplatnění.

Čtěte též:
Jak na Bruslaře. Návod pro Dynamo k zachráně zle rozjeté série
Pět věcí, které zvyšují atraktivitu čtvrtfinále Dynama s Boleslaví
Fantom předkola. Brankář Dynama Klouček zářil v sérii s Vary
Analýza: Co Dynamo v předkole šlechtí, a co už méně
Komentář: Polepšený Camara? To je pro Dynamo (zatím) terno

Sdílej.

Napsat komentář