Analýza: Proč chrudimští futsalisté pohořeli ve finále s Plzní

Na tohle nebývali zvyklí. Než je v právě skončeném finále play-off sťala Plzeň, ztratili chrudimští futsalisté od roku 2007(!) ve vyřazovací části jen jednu jedinou sérii: semifinále 2019 s pražskou Spartou, pozdějším mistrem. Tehdy ovšem byli schopni, byť se štěstím, uhrát alespoň jeden mač; teď se jim nepodařilo ani to, třebaže v prvním utkání s plzeňským Interobalem padli až po prodloužení. Proč si Chrudim letos v přímém boji o titul počínala tak neslavně? Důvody hledá následující analýza magazínu PKSMAG.

1. Mizerná koncovka

Chrudimské trápila už v předešlém semifinálovém měření sil s teplickým Svarogem, kde s výjimkou divočejšího závěrečného střetnutí neuměli soupeři nasázet víc jak dva góly. S Plzní to bylo ještě o něco horší, ačkoliv nelze mluvit o tom, že by se tým brazilského trenéra Felipeho Condeho nedokázal prodrat do šancí. Měl je — a málo jich nebylo. Jenže za tři zápasy Chrudim Interobalu vsítila všehovšudy pět branek (2, 2 a 1).

Plzeňský reprezentační gólman Ondřej Vahala, jenž mimochodem v dresu Sparty pomohl Chrudim vyřadit ve zmíněném semifinále 2019, v letošní bitvě o pohár svého chrudimského konkurenta Rennana jednoznačně předčil; Brazilec, někdy i s přispěním spoluhráčů, několikrát inkasoval z velké dálky, zatímco Interobal se na Vahalu mohl takřka stoprocentně spolehnout. A když ne, tak za něj chytala branková konstrukce. K tomu Vahala na začátku série za Plzeň otvíral střelecký účet…

2. Promrhaná vedení

V úvodním finále Chrudim vedla dvakrát, 1:0 a 2:1. Ve druhém dokonce 2:0. Dopadlo to vždycky dost podobně. V prvním duelu Plzeň slavila vítězství 3:2 až v prodloužení, v následujícím stihla nepříznivý vývoj otočit na tentýž výsledek dokonce ještě v základních 40 minutách. V závěrečném utkání už Interobal Chrudimi luxus v podobě náskoku nedopřál. Ani tady to nicméně pro Východočechy nevypadalo beznadějně — David Drozd ve 20. minutě srovnával na 1:1. Jenže po pauze zápas Chrudimi protekl mezi prsty.

Chrudimský David Drozd (vlevo) se ve finále s Plzní trefil třikrát, ale zůstal příliš osamocen. Na snímku jej brání exchrudimský Lukáš Rešetár. Foto: Facebook 1. Futsal ligy

3. Nepodařilo se vymýtit chyby

Střelecky disponovanému plzeňskému týmu, který táhl především Tomáš Vnuk, to chrudimští hráči někdy zbytečně usnadňovali vlastními zaváháními — ať už šlo o pomalejší přistupování k protihráčům, propadání vzadu, nechtěné stínění vlastnímu brankáři nebo další minely, například při hře jeden na jednoho. Chrudimi se chyby během finále nepovedlo odbourat a doplatila na to.

4. Podcenění soupeře

Ve finále by člověka normálně nic takového snad ani nenapadlo, ale slovenský univerzál Martin Doša hovořil po první porážce pro klubový web Chrudimi jasně. „Nebyli jsme zcela koncentrovaní a zřejmě jsme soupeře i trochu podcenili,“ prohlásil. Tím se jeho mužstvo vlastně už dopředu odsoudilo ke špatnému startu do finále. Dost výmluvná pak byla i slova kouče Condeho: „Odehráli jsme utkání s výkonem pod naši úroveň.“ Když chcete titul, nic takového se prostě stát nesmí.

5. Kapitán Slováček hrál zraněný — a pak už ani to ne

Matěj Slováček, kapitán týmu a jedna z chrudimských opor, na začátku play-off laboroval se zánártními kůstkami a na palubovce absentoval. Později, od druhého semifinále s Teplicemi, sice naskočil, ale ve hře byl silně limitovaný — musel hrát pod prášky, protože kotník pořád bolel. Při rozuzlení finálové série s Plzní pak Slováček na place už zase chyběl. Definitivně. V první půli druhého zápasu ho totiž do léčeného místa smolně trefil reprezentační kolega Vnuk, a Slováčkova sezona tak předčasně skončila. Být ve finále fit, jistě by v něm patřil k důležitým faktorům, které by je mohly naklonit na chrudimskou stranu.

Čtěte též:
Do finále pomohl gólem zlomenou nohou. Na Plzeň to chce vyladit presink, míní Slováček
Do finále po třech letech? Chrudim musí vsadit na to, co fungovalo dosud. A zachovat klid
V postup na Euro věříme hodně. A s Chrudimí beru jen titul, hlásí futsalista Koudelka

Sdílej.

Napsat komentář